تاریخچه پیدایش سنگ فیروزه مربوط به زمان های گذشته و بسیار پر ماجرا است، از تاریخ تمدن های باستان تا تمدن مدرن امروز. باید بذانید که تاریخچه پیدایش فیروزه نقش مهمی در محبوبیت این سنگ داشته است.

یکی از اولین مناطق شناخته شده در پیدایش سنگ فیروزه ایران است که مورخان معتقدند که بیش از 2000 سال است که این سنگ از معادن ایران استخراج می شود. سنگهای فیروزه ی استخراج شده از معادن این منطقه به دلیل رنگ آبی خالص آن بسیار شناخته شده هستند.

ایرانیان در آن زمان ها معتقد بودند که فیروزه به سبب رنگ آبی آن، آسمان ها و بهشت را در خود به نمایش می گذارد و به همین دلیل از آن برای پوشش گنبد ها و مکان های عبادتی استفاده می کردند. اعتقاد بر این است که معدن فیروزه نیشابور قدیمی ترین معدن شناخته شده در این منطقه و جهان است.

باستان شناسان بر این باورند که مصری های باستان معدن Sarabit el-Khadim را برای استخراج سنگ های فیروزه ای حفر کرده اند این معدن نیز یکی از معادن بزرگ برای استخراج فیروزه در دنیا است. در طول تاریخ استفاده های بسیاری از سنگ فیروزه شده است و معنویت و اعتقادات فراطبیعی همیشه این سنگ را احاطه کرده است.

تاریخچه پیدایش فیروزه آمریکای شمالی

جنوب غربی ایالات متحده منبع مهمی از سنگ فیروزه است و نقش مهمی در تاریخ فیروزه دارد. باستان شناسان بر این باورند که قبایل بومی آمریکا، برای استخراج سنگ های فیروزه معدنی را حفر کرده اند که که سال هاست از آن به عنوان پارک استخراج مواد معدنی یاد می شود.

قبایلی مانند آزتک ها معتقد بودند که این سنگ مقدس بوده و از آن ماسک های پیچیده ای را برای جشن ها و مراسم مذهبی مهم خود آماده می کردند.

از مکزیک مرکزی تا آنچه که در حال حاضر به عنوان جنوب غربی آمریکا شناخته می شود، فیروزه استخراج شده است و نسل هاست که این کار ادامه دارد.

در قرن نوزدهم، فردی به نام ناواهو با ترکیب سنگ فیروزه و نقره کار خود را شروع کرد و محبوب ترین گونه های جواهرات فیروزه ای شناخته شده امروز را ساخت. روش ها و مواد بکار رفته در کارهای او در طی زمان ها ثابت مانده و هنرمندان امروز نیز از همان روش ها و نمادهای فیروزه برای ساخت جواهرات استفاده می کنند.

بسیاری معتقدند که تاریخ فیروزه ای ناواهو به دوران ماقبل تاریخ مربوط می شود و سایت های معدن شناسی باستانی کارهای او را در نقاط مختلف جنوب غربی آمرایکا کشف کرده اند.

فیروزه جنوب غربی آمریکا مشخصه های مختلفی، بستگی به محل تولید آن، دارد. به عنوان مثال، سنگهای فیروزه بدست آمده از بیسبی، آریزونا برای سختی و ماتریس قهوه ای موجود در آن شناخته شده هستند.

 ویژگی سنگ فیروزه

سنگ فیروزه یک ماده معدنی آبی تا خاکستری_سبز است که حاوی آلومینیوم فسفات مس است. این ماده معدنی یک فسفات آهکی از آلومینیوم است که شامل یک درصد کوچکی از مس است. وجود مس باعث شده است این ماده معدنی رنگ آبی به خود بگیرد. هنگامی که مواد معدنی سنگ فیروزه با آهن ارتباط برقرار می کند، باعث می شود که سنگ فیروزه ای شما رنگ سبز را دریافت کند. اگر کانی ها حاوی روی باشد، کانی فیروزه رنگ زرد رنگی به خود خواهد گرفت.

ماده معدنی فیروزه توسط یک واکنش شیمیایی شکل می گیرد و آن هم زمانی رخ می دهد که آب حاوی مواد معدنی خاص مانند مس و آلومینیوم در میان یک سنگ نشت می کند. این کار باعث تشکیل رگه ها در آن می شود، که بعد از گذشت سالها به دسته ای از سنگ های فیروزه تبدیل می شوند.

ذخایر فیروزه در آریزونا، کلرادو، نیومکزیکو، کالیفرنیا، نوادا، ویرجینیا و یوتا یافت می شود. سنگ معدنی فیروزه یکی از بزرگترین ماده معدنی در جهان است که توسط بسیاری از مجموعه داران جمع آوری شده است. فیروزه ی آمریکایی به دلیل الگوی ماتریس، رنگ، سختی و منشا آن ارزشمند است. اما ارزشمندترین فیروزه همیشه از ایران بدست آمده است، اما می توان فیروزه ای که در جنوب غربی آمریکا بدست می آید، را نیز به عنوان یکی از ارزشمند ترین سنگ های فیروزه در جهان دانست.

واقعیت تاریخ سنگ فیروزه که اکثر مردم نمی دانند، این است که این سنگ قیمتی به عنوان یک سنگ مقدس شناخته می شود و برای رهایی از انرژی ها منفی موجود در محیط پیرامون استفاده می شود. رنگ های روشن آن نمادی برای شادی است و همچنین اعتقاد بر این است که باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود.

با ارائه تمامی تعاریف فوق جواهری خاص مفتخر است سنگ فیروزه این سنگ گرانبها را در قالب انگشتر فیروزه مردانه و انگشتر فیروزه زنانه با بهترین کیفیت برای استفاده دائم مشتریان ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *