خواص سنگ ها

ناگفته‌هایی از فواید انگشتر به دست کردن

احتمالا خیلی از شما زمان خرید انگشتر با خواص انواع مختلف آن آشنا نیستید و حتی دقتی هم به این مساله نمی‌کنید. اما بد نیست کمی درباره این موضوع اطلاعات داشته باشید و از فواید سنگ‌های متفاوت چیزهایی بدانید. 

 انگشتر به دست کردن خواصی دارد که شاید از شنیدن بعضی از آنها تعجب کنید اما شاید نتوانیم منابع معتبری برای اثبات این ادعا داشته باشیم و تنها به احادیث و روایات نقل شده از امامان بسنده می‌کنیم. فرقی نمی‌کند قصد خرید انگشتر مردانه دارید یا زنانه؛ در هر صورت هر مدل از انواع آن ویژگی‌های جذابی دارد که می‌تواند شما را شگفت زده کند.

تاثیرات انگشتر از نظر احکام اسلامی

انگشترها انواع مختفی دارند و شاید با تمام آنها آشنایی نداشته باشید اما احتمال دارد بعد از خواندن این مطلب و پی بردن به خواص بعضی از آنها علاقه مند به خرید شوید. ممکن است بگویید به طور مثال سنگ یاقوت، زمرد، عقیق، فیروزه، شجر و … چگونه می‌توانند آثار مثبتی روی بدن ما بر جای بگذارند؟ پاسخ سوال را کمی دقیق‌تر برایتان باز می‌کنیم.

امامان ما از هزاران سال پیش راجع به فواید دست کردن انگشتر احادیثی را برایمان به یادگار گذاشته‌اند که البته در علم جدید هنوز اثبات دقیقی برای انها وجود ندارد. حتی بعضی از پزشکان این روش را علمی نمی‌دانند و تلقین مثبت را عامل موثری در این مساله شناسایی کرده‌اند.

علاوه بر بررسی فواید انگشتر، نحوه استفاده از آن هم در بعضی از روایات آمده است. مثلا حدیثی از امام جعفر صادق (ع) روایت شده و تاکید ایشان بر این است که هنگام دست کردن انگشتر آن را در پایین ترین بند قرار دهید. پس متوجه شدید که مکان قرار گیری آن روی دست نیز حائز اهمیت است. حتی گفته شده است که انگشتر را در دست راست خود کنید نه در دست چپ.

 احادیث دیگری نیز از بزرگان در گذشته نقل شده است که اصرار زیادی بر استفاده از انگشتر دارند. به طور مثال پیغمبر گرامی و ائمه بزرگوار اسلام داشتن یک انگشتر عقیق را مساوی با دور شدن از اندوه، عاقبت به خیری، برآورده شدن حاجت و … می‌دانند. احادیثی دیگر به مفید بودن نگین فیروزه اشاره دارند و می‌گویند فیروزه باعث استجابت دعا، روشنایی چشم و … می‌شود و یا انگشتر یاقوت باعث از بین بردن فقر و پریشانی خواهد شد. نگین زمرد هم قادر است کارها را برایتان آسان تر کند و شما را توانمند گرداند. پس تا اینجا پی بردید که دین مبین اسلام هم به تمام این موارد جزئی پرداخته است و دانش جالبی را در اختیارتان می‌گذارد. 

خواص سنگهای انگشتری از نظر علمی

سنگ درمانی اتفاقی است که از دیرباز در ایران، چین، هند و روم باستان مرسوم بوده است که البته در ابتدا، چین پای این علم را در جهان باز کرد. حتی فیلسوف بزرگی مانند ارسطو نیز از فواید متفاوت انگشتر دست کردن توضیحاتی ارائه داده است. شاید بد نباشد که بدانید یکی از پزشکان معروف اروپایی نیز به نام چارسلوس، معتقد بود از گوهر سنگ‌های تراشیده شده، می‌توان برای درمان بعضی از بیماری‌ها کمک گرفت. 

پزشکان حوزه طب سنتی این روش از درمان را نه تنها علمی نمی دانند بلکه آن را جزئی از علوم طب سنتی نیز به شمار نمی آورند.اما چنین مساله‌ای گویای این نیست که بتوان به طور قطع اثر سنگ‌ها را نادیده گرفت و رد کرد. شاید در آینده تحقیقات بیشتری در این حوزه انجام بگیرد و ثابت شود استفاده از یک انگشتر فیروزه یا شرف الشمس می‌تواند واقعا سودمند باشد؛ ولی در حال حاضر منبع دقیق علمی که بتواند این ادعا را ثابت کند وجود ندارد.

حواستان باشد که اسیر خرافات رایج در بین مردم نشوید و پولتان را به افراد سودجو تقدیم نکنید. حتی بعضی از افراد چنان غرق در خرافات می‌شوند که گمان می‌کنند برای ثروتمند شدن یا خوش شانسی حتما به یکی از این انگشترها نیاز دارند. اما اگر بهترین انگشتر دنیا را هم داشته باشید تا زمانی که خودتان آستین همت بالا نزنید تبدیل به فرد ثروتمندی نخواهید شد.

آیا با خواص ذکر روی انگشتر آشنا هستید؟

یکی از هنرهای جذاب حکاکی ذکر و یا تصویر بر روی نگین انگشتر است . احادیث بسیاری بر خواص حکاکی متن روی نگین انگشتر وجود دارد.البته اینکه چه اندازه احادیث بر جای مانده صحیح و علمی می‌باشد نکته‌ایست که باید به آن توجه کنید.

در واقع با انجام این کار علاوه بر زیبایی و ارزشمندتر شدن نگین انگشتر می‌توانید از خواص آن  هنگام به دست کردن نیز  بهره مند شوید. طبق روایات گذشتگانمان انگشتر حکاکی شده می‌تواند محبوبیت شما را بین مردم بیشتر کند، غم و غصه را دور نگه دارد، شما را از فقر و تنگدستی بی نیاز و فرزندی صالح را به شما عطا کند.

سخن پایانی

شاید برای همه افراد علی‌الخصوص بانوان خرید یک انگشتر زیبای زینتی حس و حال خوبی به وجود آورد اما نباید به این امید خرید کنید که قرار است نگین آن انگشتر در زندگی‌تان جادو کند. طبق احادیث و روایات تاثیراتی مثبتی برای استفاده از انگشترهای گوناگون مطرح شده است که اکثرا درباره ایجاد آرامش درونی و افزایش اعتماد به نفس سخن گفته‌اند اما اینها دلیل نمی‌شود که شما فریب بعضی از افراد سودجو در بازار را بخورید و هر آنچه که آنها می‌گویند باور کنید. بنابراین هنگام خرید بیشتر دقت داشته باشید تا پشیمان نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *